Mocny gracz - nowy silnik 4.0 V8 biturbo AMG

Mercedes-AMG zaprezentował nowy technologiczny majstersztyk - jednostkę 4.0 V8 biturbo, która w niedalekiej przyszłości trafi pod maskę sportowego modelu GT. Innowacyjny silnik o mocy 510 KM i maksymalnym momencie obrotowym 650 Nm, wyróżnia się lekką konstrukcją i wysoką wydajnością. Maksymalna wartość momentu generowana jest w relatywnie szerokim zakresie od 1750 do 4750 obr./min. Silniki V8 o znakomitych parametrach są od dawna specjalnością zakładów AMG, sportowej marki Mercedes-Benz z siedzibą w Affalterbach, tradycje V-ósemek AMG, sięgające roku 1967 i motoru M100, napędzającego legendarny samochód wyścigowy 300 SEL 6.8 AMG. 
 


Nowa jednostka AMG jest wspomagana dwiema turbosprężarkami, które nie są montowane na zewnątrz, ale pomiędzy rozwidlonymi głowicami. W efekcie konstrukcja ma kompaktowe wymiary, odznacza się optymalną reakcją na gaz i niską emisją spalin. Maksymalne ciśnienie doładowania wynosi 1,2 bara, a sprężarki obracają się z maksymalną prędkością 186 tys. obr./min.
 
Zastosowanie układu smarowania z suchą miską olejową pozwoliło zamontować silnik aż o 55 mm niżej, a co za tym idzie – obniżyć środek ciężkości i umożliwić uzyskanie wyższego przyspieszenia poprzecznego. Przy okazji, takie rozwiązanie zapewnia optymalne smarowanie nawet w szybko pokonywanych zakrętach. W trosce o niższą masę własną, dolną część miski i zewnętrzny zbiornik oleju wykonano z plastiku. Nowy silnik sygnowany logiem AMG jest obecnie najlżejszym w swoim segmencie – bez płynów waży 209 kg. Nowa V-ósemka o pojemności 3982 ccm jest konstrukcyjnie zbliżona do 2-litrowej jednostki turbo AMG, montowanej do modeli A 45 AMG, CLA 45 AMG oraz GLA 45 AMG. Oba silniki mają ten sam stosunek średnicy cylindra do skoku tłoka, odpowiadający za ich wysokoobrotową naturę. Za zasilanie jednostki napędowej w paliwo odpowiedzialna jest trzecia generacja bezpośredniego wtrysku benzyny z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami. Prezentowany silnik spełnia normę emisji spalin Euro 6 i limit emisji cząstek stałych, który zacznie obowiązywać od 2016 roku, a jego średnie zużycie paliwa, według zapewnień producenta,  będzie plasować się znacznie poniżej 10 l/100 km.
 
Oczywiście prezentowana jednostka napędowa, to absolutna kwintesencja najnowocześniejszych technologii! Aluminiowa skrzynia korbowa jest wytwarzana w procesie odlewania w formach piaskowych, co zapewnia jej ekstremalna wytrzymałość przy utrzymaniu niewielkiej masy własnej i umożliwia uzyskanie wysokiego ciśnienia wtrysku (do 130 barów). Tuleje cylindrowe pokrywa powłoka NANOSLIDE®, dwa razy twardsza od konwencjonalnych tulei żeliwnych. Ponadto, nowy motor otrzymał kute tłoki wraz z niskooporowymi pierścieniami, redukującymi zużycie paliwa i oleju, a jego tuleje cylindrowe są obrabiane dopiero po zamontowaniu, co pozwala wyeliminować wszelkie zniekształcenia. Z myślą o maksymalnej odporności termicznej i skuteczniejszym odprowadzaniu ciepła głowice 4-litrowej jednostki V8 biturbo wykonano ze stopu cyrkonu. Każda z nich ma cztery zawory na cylinder. Regulacja wałka rozrządu po stronie zaworów dolotowych i wydechowych zapewnia znakomitą responsywność, a jednocześnie pozwala zoptymalizować cykl spalania. Udoskonalone sprężynki zaworowe i niskooporowy napęd rozrządu z popychaczami przyczyniają się do dalszego ograniczenia zużycia paliwa.
 
Nowa 4-litrowa jednostka AMG V8 biturbo powstaje w zakładzie w Affalterbach zgodnie z zasadą "jeden człowiek, jeden silnik". Każdy egzemplarz zdobi podpis technika odpowiedzialnego za montaż, potwierdzający najwyższe standardy jakości i technologii sprawdzonej w sporcie motorowym.