Dwudzieste urodziny Audi A3

Audi A3

Dwadzieścia lat temu, 18 września 1995 z taśmy fabryki Audi w Ingolstadt zjechało pierwsze Audi A3. Do dzisiaj, na całym świecie wyprodukowano już ponad 3,5 miliona egzemplarzy tego auta. Co piąte sprzedawane obecnie Audi pochodzi z rodziny modelu A3. 


Audi A3 to też pionier w zakresie alternatywnych napędów: Audi A3 Sportback e-tron, A3 Sportback g-tron oraz klasyczna wersja A3, wytwarzane są na tej samej linii produkcyjnej w zakładach w Ingolstadt. Prof. Hubert Waltl, członek zarządu Audi AG ds. produkcji dodaje, że: „Audi A3 było pierwszym samochodem kompaktowym segmentu premium”.

W rodzimych zakładach w Ingolstadt produkowane są modele A3, A3 Sportback, A3 Sportback e tron i A3 Sportback g tron. W samym tylko roku 2014, zakłady te opuściło 188 465 pojazdów.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ten kompaktowy model stał się światowym graczem. Obecny jest na drogach ponad 100 państw, a jego produkcja odbywa się również w zakładach Audi poza granicami Niemiec. Już w roku 2001 koncern przeniósł częściowo produkcję Audi A3 z Ingolstadt do węgierskiego Győr. Dzisiaj produkowane są tam modele Audi A3 Limousine i A3 Cabriolet. W roku 2014 z taśmy produkcyjnych zjechało tam 117 578 egzemplarzy auta. W chińskim Foshan w ubiegłym roku wyprodukowano 46 tysięcy Audi A3 Sportback i A3 Limousine, a kolejnych 10 tysięcy A3 Limousine w indyjskim mieście Aurangabad. Wkrótce Audi A3 Limousine będzie wytwarzane także w Brazylii. Od rozpoczęcia produkcji dwadzieścia lat temu, powstały 3 647 833 egzemplarze Audi A3.

Rozpoczęcie w Ingolstadt produkcji pierwszego modelu hybrydowego typu plug-in, było przełomowym punktem zwrotnym w historii koncernu. Audi A3 Sportback e tron powstaje w takim samym cyklu i korzystając z tej samej linii, co konwencjonalne A3. Model ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem w Holandii. Co drugie sprzedane w tym kraju Audi A3 Sportback, to wersja e tron.

W lipcu, Audi A3 e tron pojawiło się w sprzedaży w Chinach, a pod koniec roku trafi również do salonów w USA.

Na tej samej linii produkcyjnej w Ingolstadt, wytwarzane jest też najbardziej ekologiczne pod względem emisji spalin Audi A3 Sportback g tron. G tron to pierwszy produkowany seryjnie samochód marki Audi napędzany gazem ziemnym. Jako paliwo wykorzystuje albo kopalny gaz ziemny, albo przyjazny dla środowiska e-gaz Audi. G-tron wyjątkowo dobrze przyjął się we Włoszech. Jedno na dziewięć sprzedawanych w słonecznej Italii Audi A3 Sportback, napędzane jest gazem ziemnym.

Tags: Audi A3 , Dwudzieste urodziny Audi A3 , audi , urodziny audi