Najmocniejszy Exige w historii

Lotus Exige Sport 380

Lotus Exige Sport 380, czyli najnowsza propozycja brytyjskiej marki, to lekka, szybka i niezwykle mocna odmiana modelu Exige.
W tym przypadku oznacza to przenoszone na koła za pomocą sześciostopniowej skrzyni manualnej (opcjonalny automat dostępny będzie wiosną 2017) 380 KM generowane przez 3,5-litorwy silnik V6 i masę zaledwie 1066 kilogramów. Jak to się przekłada na osiągi? Auto rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi aż 295 km/h.

By Lotus zachowywał się stabilnie podczas takich prędkości, samochód otrzymał nowy przedni spojler oraz spore tylne skrzydło wykonane z włókna węglowego. W zakrętach o przyczepność dbają opony Michelin Pilot Sport Cup oraz agresywniej zestrojone, regulowane zawieszenie Eibach. Za lepszy docisk odpowiada zmieniony dyfuzor. Włókna węglowego i innych lekkich materiałów nie żałowano, ale dzięki temu zaoszczędzono na masie aż 25 kg w stosunku do wersji wyjściowej tego modelu, czyli Exige Sport 350. Gdzie są oszczędności? Wykonana z lekkiego tworzywa tylna szyba waży prawie kilogram mniej, karbonowe fotele to oszczędność 6 kg, litowo-jonowy akumulator lżejszy jest o ponad 10 kg a kute alufelgi i dwuczęściowe tarcze hamulcowe ważą mniej o kolejne 10 kilo.

Lotus będzie dostępny w 10 kolorach, a klienci jeżdżący często po torze mogą zdecydować się na pakiet Track Pack zawierający zestaw regulowanych amortyzatorów Nitron. Exige’a Sport 380 można już zamawiać. Cena? Wyjściowo 67 900 funtów.

Tags: lotus , Exige , lotus Exige sport , sportowe auto