Fabryka Samochodów Osobowych – 62 lata historii

Pierwszym samochodem, który opuścił 6 listopada 1951 bramy Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu była Warszawa M-20. Choć tak naprawdę, była to rosyjska Pobieda M-20, w całości wyprodukowana w ówczesnym Związku Radzieckim, dołożono do niej jedynie oznaczenia Warszawy. Na uruchomienie prawdziwej produkcji seryjnej Warszawy M-20, pierwszego produktu żerańskiej fabryki złożonego w całości z polskich części, przyszło społeczeństwu poczekać do 1954.
 
W późniejszych latach, warszawskie FSO oferowało swoim klientom równolegle z ciągle modernizowaną Warszawą, także pierwszy osobowy samochód małolitrażowy w pełni polskiej konstrukcji – Syrenę. 
 
Gdy rynek motoryzacyjny w Polskiej Republice Ludowej już nieco ochłonął po pierwszym zachwycie, społeczeństwo zaczęło odczuwać głód nowoczesności. Pod koniec lat 60-tych w fabryce pojawił się nowy produkt – Fiat 125p, stosunkowo nowoczesne jak na tamte czasy auto, produkowane na włoskiej licencji. Dekadę po premierze „dużego” Fiata, „na salonach” brylował jego „następca” – FSO Polonez. Następca, który okazał się być następcą produkowanym przez 13 lat równolegle ze swoim „poprzednikiem”.
 
Nie należy zapominać o latach 90-tych i początku XXI wieku, okresie hegemonii samochodów marki Daewoo w fabryce przy ul. Jagiellońskiej.
Wszystko co dobre, niestety szybko się kończy. Czas Fabryki Samochodów Osobowych na Warszawskim Żeraniu skończył się w 2011 roku. Niestety, prawdopodobnie skończył się bezpowrotnie.
Dziś o latach świetności FSO, przypominają tylko dwie rzeczy: budynki zamkniętej fabryki, które zapewne za kilka lat ustąpią miejsca kolejnemu osiedlu pstrokatych, betonowych bloków lub dużemu centrum handlowemu i spotkania pasjonatów samochodów tej nieistniejącej już marki. 
 
Spotkania takie jak to, które odbyło się 9 listopada przed budynkiem dawnej Dyrekcji FSO dla uczenia 62 rocznicy rozpoczęcia produkcji Warszawy M-20, gromadząc posiadaczy modeli stanowiących przekrój niemal całej produkcji na przestrzeni lat, poczynając od Warszaw M-20 a kończąc na Daewoo-FSO Lanosach i Nubirach.
 
 

 

Archiwum Strefy Klasyki