StarDrive Poland 2016 w Gdańsku

stardrive 2016

Już po raz piętnasty odbył się doroczny Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów - StarDrive. Odbywająca się w Gdańsku w dniach 26-29 maja 2016 r. impreza była elementem Święta Miasta. Ponad 200 uczestników prezentowało ponad 90 zabytkowych pojazdów spod znaku trójramiennej Gwiazdy. Rozpiętość wiekowa samochodów była bardzo dużo: najstarszy prezentowany model pochodził z roku 1934, podczas gdy najmłodszy miał „zaledwie” 23 lata.

Większość zlotowiczów dotarła do miasta w czwartek. Parking w bezpośrednim sąsiedztwie Mariny Gdańsk do wieczora zapełnił się samochodami.

Piątek był dniem rajdowym. Załogi wyruszyły na rajd nawigacyjny, którego trasa przebiegała po malowniczych Kaszubach. Na trasie na załogi czekały liczne atrakcje - w Kartuzach załogi były witane osobiście przez  Burmistrza Miasta Mieczysława Gołuńskiego, natomiast oprawę artystyczną zapewniało Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna (zwyciężczynie w konkursie powiatowym 2016). Uczestnicy zjedli obiad w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie pojazdy zaprezentowały się w otoczeniu domów Sybiraków W drodze powrotnej niezapomniane wrażenia zapewnił patrol Milicji Obywatelskiej - w większości skończyło się na pouczeniach, choć ci najbardziej oporni dostali wezwania na komendę.

Podczas całego rajdu monitorowany był czas przejazdu, regularność jazdy oraz przestrzeganie przepisów. Na tej podstawie jury wytypowało zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych:

  • do 1953 roku: załoga Mercedesa W143 230 Cabriolet A, rocznik 1938;
  • 1954-1960: Mercedes W120 180D, rocznik 1958;
  • 1961-1971: Mercedes W113 280SL, rocznik 1971;
  • po roku 1971: Mercedes W107 560SL, rocznik 1989.

W sobotę 28 maja kolumna samochodów, eskortowana przez gdańską Policję, wyruszyła na Targ Węglowy, gdzie odbył się tradycyjny Konkurs Elegancji. Każdy z  samochodów prezentował się  pod sceną, na której obradowało jury zebrane z wybitnych znawców klasycznej motoryzacji, wspieranych przez tłumy kibiców oklaskujących każde podjeżdżające auto. O zwycięstwie decydował nie tylko stan i wygląd samochodu, ale także dostosowane do niego stroje z danej epoki oraz choreografia czy inne efekty specjalne.

Wśród dodatkowych atrakcji, nie zabrakło zabytkowych samochodów ciężarowych – takich jak pochodzący z 1963 roku Unimog, a także wóz straży pożarnej z 1974 roku: CF16. Ten ostatni przyjechał z pełną załogą strażacką, która… korzysta z niego na co dzień, ponieważ świetnie zachowany pojazd cały czas pełni swoją służbę!

 XV Zlot StarDrive Poland objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, Pana Pawła Adamowicza, Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka, oraz Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Pani Cornelii Pieper.

 

Archiwum Strefy Klasyki