Jak bezpiecznie przewozić narty?

Zima to nie tylko zaspy, śliska nawierzchnia i duże ryzyko zakończenia podróży w rowie, ale także możliwość oddania się uprawianiu sportów dostępnych tylko o tej porze roku. Narty czy snowboard to bez wątpienia najpopularniejsze z nich. Zanim zaczniemy szaleć na stokach, nierzadko musimy pokonać setki kilometrów drogi do miejsca zimowego wypoczynku. Sprzęt narciarski ze względu na gabaryty jest trudny do przewożenia, nie bez powodu więc, Szkoła Auto SKODA radzi, jak bezpiecznie przewieźć nasz zimowy ekwipunek.


 

Pierwszą zasadą bezpiecznego przewożenia sprzętu jest korzystanie z dostępnych na rynku, zewnętrznych rozwiązań. Decydując o sposobie przewozu naszych nart czy deski na zewnątrz pojazdu, zazwyczaj wybieramy pomiędzy:

  1. Uchwytami narciarskimi, mocowanymi do relingów dachowych. Pozwalają one na przewiezienie od 4 do 6 par nart lub desek snowboardowych. Rozwiązanie to lepiej sprawdza się na krótkich trasach, ze względu na możliwość zabrudzenia sprzętu solą, piaskiem czy błotem śniegowy znajdującym się na drodze. Dodatkową ochronę nart mogą zapewnić specjalne pokrowce. Pamiętajmy o prawidłowym zamocowaniu sprzętu, narty powinny być zamontowane tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu opory aerodynamiczne będą mniejsze, zniwelowane zostanie również powstawanie wibracji, które mogą spowodować rozluźnienie uchwytów mocujących narty.
  2. Bagażnikiem magnetycznym, zazwyczaj stosowanym przez właścicieli samochodów, które nie posiadają relingów dachowych. Bardzo prosty montaż i demontaż polega na przyssaniu, a przy zdejmowaniu – na odessaniu płyty magnetycznej od dachu. Należy pamiętać, aby przy montażu dokładnie wyczyścić przestrzeń pod płytą magnetyczną, tak by zapewnić maksymalną przyczepność i nie porysować dachu.
  3. Boxem dachowym, który jest zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przewożenia sprzętu narciarskiego, ponieważ prócz deski snowboardowej czy nart, zazwyczaj zmieści się w nim także pozostały sprzęt i odzież narciarska. Box daje także pewność, że umieszczony w nim sprzęt dojedzie na miejsce przeznaczenia suchy. Korzystanie z tego rozwiązania to również lepszy komfort jazdy, gdyż aerodynamiczny kształt boxu gwarantuje niższy poziom hałasu w kabinie w stosunku do przewożenia sprzętu w uchwytach.

Niektórzy są zwolennikami przewozu sprzętu narciarskiego wewnątrz samochodu. Oczywiście tracimy wówczas sporą cześć powierzchni bagażowej. Przy korzystaniu z tego rozwiązania najważniejszym zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie nart. Pamiętajmy, aby sprzęt nie miał możliwości swobodnego przemieszczania się. W czasie transportu musi być nadzwyczaj rzetelnie zabezpieczony np. siatkami czy pasami mocującymi.
Zignorowanie stabilnego zamocowania sprzętu narciarskiego, w przypadku nagłego hamowania, czy zderzenia, może spowodować poważne obrażenia u osób podróżujących samochodem.  Swobodnie przemieszczający się bagaż, może zachować się jak pędzący pocisk i zrobić poważną krzywdę wszystkim, którzy znajdą się na jego drodze! Warto pamiętać także o tym, że w różnych krajach obowiązują różne uregulowania prawne dotyczące przewozu nart wewnątrz pojazdu, na przykład w Austrii, za przewożenie nart w kabinie pasażerskiej możemy otrzymać mandat!

Tags: Szkoła Auto SKODA , jak bezpiecznie przewieźć narty , przewożenie nart