Dlaczego płyn do spryskiwaczy podrożał?

Być może wielu z Państwa zadawało sobie takie pytanie na początku 2014 roku, kiedy to nagle o kilkanaście procent podrożały zimowe płyny do spryskiwaczy. Nie był to kaprys producentów czy widzimisie dystrybutorów. Niestety, zaistniała sytuacja ma związek z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 25 września 2013 roku, które zabrania sprzedaży klientom detalicznym substancji zwierających metanol w stężeniu większym niż 3% wagi produktu.

 Treść rozporządzenia najmocniej uderzyła w grupę nabywców najtańszych płynów do spryskiwaczy na bazie metanolu. Wcześniej niektóre hipermarkety oferowały zimowe płyny do spryskiwaczy w cenie około 8-9 złotych za opakowanie 5 litrowe, dziś zakup w tej cenie jest z punktu widzenia konsumenta niemożliwy, najtańsze oferty można znaleźć za kwotę około 11 złotych.

Oczywiście, nadal na rynku dostępne są zimowe płyny na bazie metanolu a ich cena rozpoczyna się od wartości 8 złotych za opakowanie 5 litrów, jednak zakup dla klienta detalicznego jest w tej cenie nierealny, gdyż dystrybutorzy sprzedają je wyłącznie podmiotom gospodarczym na fakturę VAT. Osoba fizyczna nie ma możliwości nabycia takiego płynu chyba, że zostanie on sprzedany przez warsztat samochodowy, w ramach usługi serwisowej, jako uzupełnienie poziomu jednego z płynów eksploatacyjnych.

Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów, czyli od początku stycznia 2014 roku, niektóry dystrybutorzy części samochodowych w ogóle zrezygnowali ze sprzedaży płynów na bazie metanolu, rezygnując tym samym z ponoszenia ryzyka związanego ze sprzedażą takiej substancji konsumentowi i jej późniejszego użycia do celu niezgodnego z przeznaczeniem.

 
 
 
 
Tags: Drogi płyn do spryskiwaczy , dlaczego płyn do spryskiwaczy podrożał , płyn do spryskiwaczy