Przygotuj auto na jesienną aurę!

Szybko zapadający zmierzch, wilgoć, zaparowane szyby, deszcz i śliskie drogi - nie tylko zima zaskakuje kierowców. Niesprzyjające warunki pojawiają się już jesienią. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo na drodze i przygotuj swoje auto na jesienną aurę.

 

Po pierwsze zwolnij! Wolniejsza jazda jest konieczna przede wszystkim ze względu na mokrą nawierzchnię drogi, a co za tym idzie – dłuższy odcinek hamowania oraz utrudnione manewry na zakrętach. Przy gorszych warunkach pogodowych należy zdecydowanie zwiększyć czujność i przewidywać, co może się wydarzyć na drodze. Dla bezpieczeństwa swojego i współpasażerów, koniecznie sprawdź w warsztacie stan układu hamulcowego.

Zadbaj o poprawnie działające wycieraczki i przejrzyste szyby w samochodzie. Zwróć uwagę, czy podczas opadów deszczu wycieraczki skutecznie usuwają wodę, czy też może ją tylko rozmazują. Jeśli pióra wycieraczek są już wyszczerbione i popękane, czas na ich wymianę. Gdy wszystko jest z nimi w porządku, wówczas warto przetrzeć je szmatką nawilżoną środkiem z alkoholem. Skuteczność ich działania będzie wtedy dużo lepsza. Szyby z kolei należy dokładnie umyć i usunąć wszelkie uporczywe zabrudzenia, czy pozostałości po owadach. Warto mieć w aucie suchą ściereczkę lub gąbkę, którą będziemy w stanie szybko przetrzeć zaparowane szyby. Należy również pomyśleć o zimowym płynie do spryskiwaczy.

Zadbaj o to, abyś Ty był widoczny na drodze. Często kontroluj światła w swoim samochodzie. Jeśli zauważyłeś słabiej świecącą żarówkę, to znak, że niebawem się wypali. Zestaw zapasowych żarówek warto mieć zawsze w samochodzie. Przyjrzyj się też kloszom reflektorów, czy przypadkiem nie zmatowiały, przez co słabiej oświetlają drogę. Możesz przywrócić im blask! Polerowanie zmatowiałych reflektorów wykonasz niedrogo w wybranych warsztatach.

Regeneracja reflektorów wykonana w warsztacie O.K. Serwis Tomar z Warszawy.

 

Zimą samochód pobiera znacznie więcej prądu z akumulatora, dlatego warto wcześniej sprawdzić w warsztacie stan jego naładowania. Zwłaszcza jeśli nasz akumulator ma już kilka lat, a auto pokonuje głównie krótkie odcinki drogi. Jeśli napięcie w akumulatorze jest zbyt niskie, wówczas możemy jeszcze ratować sytuację poprzez jego naładowanie przy użyciu prostownika. Ograniczymy w ten sposób ryzyko, że pewnego mroźnego poranka akumulator odmówi posłuszeństwa.

Późną jesienią możemy mieć do czynienia z bardzo niskimi temperaturami, warto więc również sprawdzić, czy płyn chłodniczy zachował swoje właściwości. Awarie silnika powstałe przez zaniechanie tej czynności mogą być bardzo kosztowne w usunięciu!

Po okresie letnim kanały wentylacyjne są zanieczyszczone, co wpływa na ich drożność i skutkuje niesprawnym działaniem nawiewów i klimatyzacji. Warto je przedmuchać i spryskać odpowiednim płynem dezynfekującym. Ma to na celu usunięcie drobinek kurzu, które w połączeniu z jesienną wilgocią, dostając się do kabiny pojazdu powodowałyby przyspieszone parowanie. Często zachodzące parą szyby mogą oznaczać, że czas na wymianę filtra kabinowego, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich nieczystości. Jeśli jest zabrudzony, można go odkurzyć i wysuszyć, choć za kilkadziesiąt złotych nabędziemy nowy, którego skuteczność działania z pewnością będzie wyższa.
Pamiętajmy, by w okresie zimowym również używać klimatyzacji w samochodzie. Po pierwsze, skutecznie odparowuje ona szyby i pomoże osuszyć mokre dywaniki, a po drugie – nieużywana, niestety, skraca żywotność kompresora.

Wilgoć przenikająca do wnętrza jest niebezpieczna i wywołuje nieprzyjemny zapach. Warto więc zadbać o uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb, aby uniknąć niepożądanej wilgoci. W pielęgnacji gumy pomogą preparaty silikonowe lub glicerynowe. Uszczelki narażone są na zniszczenie szczególnie późną jesienią. Gdy w dzień temperatura jest dodatnia pojawia się na nich woda, która zamarza podczas nocnych przymrozków. Wtedy najczęściej dochodzi do uszkodzeń, które zimą będą powodować kłopoty z otwieraniem drzwi. Szykując auto do jesieni wytrzyj więc uszczelki w aucie delikatną ściereczką, a następnie nanieś na nie warstwę specjalnego silikonu do uszczelek.

Tapicerka po umyciu powinna być solidnie przewietrzona, a ponadto mycie samochodu, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, nie będzie najlepszym rozwiązaniem, dlatego zrób to teraz. Warto również zabezpieczyć lakier przed chemikaliami używanymi do oczyszczania nawierzchni dróg. W kabinie koniecznie wymieńmy welurowe dywaniki na gumowe. Łatwiej w ten sposób usuniemy zgromadzony w samochodzie śnieg czy wodę.

Opony zmieniamy na zimowe, gdy temperatury w dzień oscylują w okolicach 7 stopni.

Jesienią mamy do czynienia z częstymi opadami i śliską nawierzchnią. Wydłuża się więc nasza droga hamowania. Warto wcześniej sprawdzić stan opon. Letnie powinny mieć minimalnie 3 mm wysokości bieżnika, a zimowe 4,5 mm. Jeżeli nasze opony dotarły już do tych granicznych wartości, trzeba wymienić je na nowe. Pamiętajmy także, że o tym, czy opony nadają się jeszcze do użytku decyduje także wiek ogumienia. Opony zimowe starsze niż 5-6 lat (w przypadku letnich niż 10 lat) nie powinny być już eksploatowane. Informację o tym, kiedy wyprodukowano oponę znajdziemy na jej boku, gdzie umieszczone są 4 cyfry oznaczające tydzień i rok produkcji np. 1515 to 15 tydzień 2015 roku.

 

Wykonanie wyżej wymienionych czynności to obowiązek każdego kierowcy,
który dba o zdrowie i bezpieczeństwo swoje, współpasażerów i innych użytkowników dróg.


Wykonaj jesienny przegląd swojego samochodu w warsztacie O.K. Serwis i bądź gotowy na niesprzyjające warunki drogowe.
Zapewniamy kompleksową i szybką obsługę.
We wszystkich naszych warsztatach przestrzegane są najwyższe normy bezpieczeństwa.