Przegląd przed urlopem!

Stan techniczny samochodu warto kontrolować na co dzień, jednak wyjątkowo dokładnie trzeba to zrobić przed wakacyjną podróżą. W ten sposób unikniesz niespodzianek w trasie.

Nie ważne, czy planujesz na urlop długi, czy krótki wyjazd - ważne, aby samochód, którym zamierzasz pojechać, był w pełni sprawny.
Bezpieczeństwo podczas podróży jest najważniejsze! Podpowiadamy, na jakie elementy auta trzeba zwrócić szczególną uwagę.  

  • Kontrola płynów

Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych. Zaniedbanie tej czynności może doprowadzić do poważnych awarii, a w niektórych przypadkach zagraża bezpieczeństwu podczas jazdy. Raz w miesiącu sprawdzaj poziom płynów eksploatacyjnych w swoim samochodzie, a obowiązkowo zrób to przed każdym wyjazdem na dłużą trasę.

  • Pamiętaj o oponach

Nie wszystkie opony nadają się do szybkiej jazdy na rozgrzanych nawierzchniach dróg, dlatego jeżdżenie na nieodpowiednich może doprowadzić do kolizji. Więcej przeczytasz o tym tu. Dla przypomnienia, droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem, jest nawet o 16 metrów dłuższa, niż na oponach letnich!
Nie bez znaczenia jest również ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono zbyt małe albo zbyt duże, to powierzchnia styku bieżnika z jezdnią znacząco się zmniejsza i powoduje wydłużenie drogi hamowania pojazdu.
Regularnie kontroluj ogólny stan opon, głębokość bieżnika oraz ciśnienie w oponach, by móc podróżować bezpiecznie. Jeśli masz wątpliwości, zgłoś się do warsztatu.  

  • Wycieraczki i oświetlenie

Widzieć i być widocznym to jedna z głównych motoryzacyjnych mądrości. Zadbaj o widoczność w swoim aucie i sprawdź, czy wycieraczki pracują całą powierzchnią i nie zostawiają smug. Obniżona widoczność to zagrożenie na drodze. Wycieraczki warto wymieniać dwa razy w roku- wiosną, gdy ich pióra są mocno zużyte, oraz jesienią, by poprawić widoczność w złych warunkach pogodowych.
Regularnie sprawdzaj również oświetlenie w swoim samochodzie. Większość żarówek każdy kierowca z łatwością może wymienić samodzielnie, dlatego warto mieć przy sobie ich zapasowy komplet.  

Powyższe czynności możesz wykonać samodzielnie, ale są elementy, które należy obowiązkowo sprawdzić u mechanika.

 
W warsztatach O.K. Serwis wykonasz kompleksowy przegląd samochodu przed wyjazdem na urlop.
Z nami możesz być pewien, że Twoje auto będzie przygotowane do bezpiecznej jazdy w sezonie wakacyjnym.

 

Tylko u nas jakość jak w ASO i atrakcyjna cena

  • Nasze warsztaty mają dostęp do danych technicznych, zawierających procedury serwisowe ASO
  • Przegląd wykonujemy na podstawie listy kontrolnej, kompleksowo i dokładnie
  • Po wykonanym przeglądzie mogą Państwo otrzymać wpis do książeczki serwisowej.

 

Podczas przeglądu zostaną sprawdzone wszelkie elementy związane z bezpieczeństwem jazdy. Nasze warsztaty mają dostęp do danych technicznych, zawierających procedury serwisowe ASO oraz posiadają specjalistyczny sprzęt, pozwalający na dokładne sprawdzenie Twojego samochodu, zgodnie z zaleceniami producentów.

Szczególną uwagę zwrócimy na:

  • Zawieszenie

Jego sprawne działanie wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na stabilność nadwozia i długość drogi hamowania. Ustawienie geometrii zawieszenia decyduje również o skuteczności skręcania i poprawności pracy elektronicznych systemów wspomagających jazdę. Wszelkie wycieki oleju z amortyzatorów, luzy w miejscach łączenia elementów zawieszenia, popękane obudowy czy hałasy dobiegające z okolic kół są niedopuszczalne. Regularnie wykonywane przeglądy zawieszenia zwiększają jego żywotność i poprawiają bezpieczeństwo użytkowników pojazdu.

  • Układ hamulcowy

To jeden z najważniejszych podzespołów w samochodzie. Jego sprawność przekłada się bezpośrednio nie tylko na bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się z nami w aucie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Diagnozowanie układu hamulcowego można podzielić na dwie zasadnicze części - diagnozowanie mechanizmów uruchamiających hamulce oraz określenie skuteczności działania całego układu. Jednym z kluczowych elementów tego systemu są klocki i tarcze hamulcowe. Odpowiadają one za bezpieczne i efektywne zatrzymywanie pojazdu, dlatego ich stan powinien ocenić fachowiec. Dużą rolę w układzie hamulcowym odgrywa również płyn hamulcowy. Wyeksploatowany lub źle dobrany, znacznie wydłuża drogę hamowania. Nasze warsztaty są wyposażone w najwyższej klasy urządzenia do sprawdzenia stanu płynu hamulcowego. W razie potrzeby, mechanik poinformuje Cię o konieczności jego wymiany.

  • Klimatyzacja i filtry

Klimatyzacja jest elementem wyposażenia auta, bez którego nie wyobrażamy sobie komfortowego podróżowania. Jest to szczególnie istotne w upalne dni. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać przegląd tego układu, obejmujący jego odgrzybianie, czyszczenie, sprawdzenie szczelności, wymianę czynnika chłodzącego oraz montaż nowego filtra kabinowego. Sprawna klimatyzacja zapewnia bowiem bezpieczeństwo dla zdrowia pasażerów i komfort jazdy. Systematyczne jej odgrzybienie zabezpiecza przed gromadzeniem się drobnoustrojów i bakterii powodujących alergię, a nawet astmę.
Istotna jest także coroczna wymiana filtrów. Zaleca się, by wymieniać je co 15-20 tys.km. Zabrudzony filtr powietrza wpływa na większe spalanie i znaczny spadek mocy silnika.

  • Olej

Sprawność i żywotność silnika zależy od jakości oleju i od terminów jego wymiany. Ze względu na to, że olej ulega starzeniu, powinno się go wymieniać co 10-15 tys.km. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie straci on swoich właściwości i zapewni silnikowi właściwe smarowanie. Najbardziej dotkliwym skutkiem zbyt niskiego poziomu oleju jest zatarcie silnika. Dlatego podczas przeglądu nasi mechanicy sprawdzą stan oleju silnikowego i w razie potrzeby zaproponują jego wymianę.    

 

Przyjedź do O.K. Serwis, wykonaj kompleksowy przegląd swojego samochodu i ciesz się udanym wyjazdem na urlop!