Ciepło, zimno, klima...

Klimatyzacja jest elementem wyposażenia auta, bez którego nie wyobrażamy sobie komfortowego podróżowania.
Warto więc o nią zadbać.

Nie tylko latem, ale także zimą powinniśmy pamiętać o jej istnieniu i raz na jakiś czas pozwolić jej popracować. Uruchamianie klimatyzacji wyłącznie podczas upałów to poważny błąd. Czynnik pracujący w układzie klimatyzacji jest wymieszany z olejem i zapewnia odpowiednie smarowanie sprężarki. Dlatego co jakiś czas powinno włączyć się klimatyzację, aby nasmarować i zakonserwować układ. Ponadto służy on zarówno do schładzania powietrza, jak i jego osuszania. Ta druga funkcja stanowi nieocenioną pomoc, gdy mamy problem z parującymi szybami. Gdy temperatura spadnie poniżej 5°C, a układ schładzania powietrza będzie włączony, osuszanie z pewnością zadziała bardzo efektywnie.

JAK JEŹDZIĆ LATEM

  • Wsiadając do długo stojącego na słońcu i mocno nagrzanego samochodu w pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć na chwilę szeroko wszystkie drzwi i przewietrzyć wnętrze.
  • Gdy już uruchomimy silnik – przed włączeniem klimatyzacji – warto jeszcze przejechać kilkaset metrów z otwartymi oknami, by wydmuchać z wnętrza gorące powietrze. Pomożemy tym samej klimatyzacji. Jej sprężarka będzie mniej obciążona i uda nam się nieznacznie zmniejszyć zużycie paliwa.
  • Kiedy mamy już włączoną klimatyzację – okna muszą być zamknięte. Najlepszy w tym momencie będzie tryb automatyczny oraz wewnętrzny obieg powietrza. Po schłodzeniu wnętrza do najlepszej dla nas temperatury, należy powrócić do zewnętrznego obiegu powietrza.
  • Nigdy nie ustawiajmy klimatyzacji na maksymalne chłodzenie. Sprężarka klimatyzatora samochodowego nie jest urządzeniem typowo przemysłowym i praca w trybie ciągłym powoduje jej szybkie zużywanie się.
  • Jaka jest zatem optymalna temperatura, którą powinniśmy ustawić? O 5–7°C lub mniejsza niż wskazania termometru na zewnątrz samochodu. Czyli jeśli za oknem naszego pojazdu jest 30°C, klimatyzację ustawiamy na 23–25°C. Warto również włączyć automatyczny tryb.
  • W przypadku, gdy klimatyzacja jest sterowana ręcznie i nie posiada wskaźnika temperatury, pokrętła powinny zostać ustawione tak, aby z nawiewów leciało chłodne, a nie zimne czy wręcz lodowate powietrze.

 

 

JAK DBAĆ O KLIMATYZACJĘ

  • Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać dokładny przegląd układu klimatyzacji. Najlepiej w wyspecjalizowanym w tym warsztacie, który skontroluje szczelność układu i stanu czynnika chłodzącego, stanu mechanicznego sprężarki (np. napędu), wymieni filtry oraz przeprowadzi odgrzybianie przewodów klimatyzacji. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zapachu z nawiewów.
  • Przegląd klimatyzacji samochodowej powinien obejmować jej odgrzybienie, czyszczenie, sprawdzenie szczelności, wymianę czynnika chłodzącego oraz montaż nowego filtra kabinowego.
  • Filtr kabinowy (przeciwpyłkowy) zdaniem wielu producentów powinien być wymieniany co dwa lata lub po przejechaniu 30 tys. km. W praktyce terminy te skraca się o połowę. Gdy jednak jeździmy po piaszczystych lub brudnych drogach, nie zaszkodzi nawet częstsza wymiana.

 

Autor artykułu: Jacek Franek, dziennikarz motoryzacyjny.