Dobre praktyki - Zielona energia sposobem na niższe rachunki w warsztacie

Od kilku lat obserwujemy w Polsce duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Wynika to nie tylko z rosnącej świadomości ekologicznej, ale również ze względów ekonomicznych. Przy stale rosnącej cenie za prąd, inwestycja w zieloną energię jest bardzo kusząca. O tym, jak dobrze wybrać instalację na miarę swoich potrzeb i czy faktycznie to się opłaca, opowiedział Pan Robert Rudecki z warsztatu O.K. Serwis Auto-Rudecki z Lutomierska.

 

Skąd pomysł na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu Państwa warsztatu?

Pomysł powstał w wyniku szukania oszczędności. Prąd cały czas drożeje. Przeanalizowałem rachunki i postanowiłem, że trzeba coś z tym zrobić. Wiele czytałem na temat odnawialnych źródeł energii i zdecydowałem się zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu mojego warsztatu. Mam je stosunkowo krótko, bo od czerwca 2021 roku.  

Czy korzystał Pan z jakiegoś programu wsparcia na sfinansowanie tej inwestycji?

Nie korzystałem. Zdecydowałem się na leasing na 48 miesięcy. Wyliczyłem, że w ten sposób inwestycja ta zwróci mi się najszybciej. Płacę miesięczną ratę w wysokości ok. 800 zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosiły rachunki za prąd.

W jaki sposób dobrać odpowiednią instalację do potrzeb warsztatu?

Podstawa wydajnej instalacji to głównie dobry projekt. Na rynku istnieje wiele firm, specjalizujących się w doborze i instalacji paneli fotowoltaicznych. Tak się złożyło, że jeden z moich klientów prowadzi firmę zajmującą się takimi rozwiązaniami. Doradził mi fotowoltaikę marki Huawei 6,2 kW, panele monokrystaliczne. Do ich działania wystarczy, że jest jasno i już produkują prąd. Polikrystaliczne działają niestety tylko wtedy, gdy świeci słońce.

Ile oszczędzi Pan na swojej inwestycji?

Mam specjalną aplikację do odczytywania aktualnej i historycznej pracy instalacji fotowoltaicznej. W tej chwili prąd nie jest produkowany, bo panele są przysypane śniegiem i tu niestety trzeba poczekać, aż się on rozpuści. Latem i jesienią rachunki za prąd wynosiły mnie ok. 100 zł na miesiąc (w tym jest opłata stała dla elektrowni), a wcześniej było to 800 zł miesięcznie. Warto pamiętać, że operator zabiera 20 % wyprodukowanej energii, jako opłatę za jej magazynowanie.

Czy poleca Pan innym O.K. Serwisom taką inwestycję? Na co powinni zwrócić uwagę?

Oczywiście polecam. Poza oszczędnością na rachunkach, robimy coś dobrego dla środowiska, a klienci coraz bardziej zwracają na to uwagę i chętniej korzystają z usług firm, które są eko. Tak jak wspomniałem wcześniej, warto zainstalować panele monokrystaliczne i mieć na uwadze, że do warsztatu należy wybrać mocniejszą instalację niż aktualne potrzeby. Tak, aby wyprodukować dodatkowo tę energię, którą oddajemy do operatora, jako opłatę za magazynowanie. Jeśli planujemy w niedalekiej przyszłości rozbudowę warsztatu, również warto uwzględnić to przy wyborze instalacji.

 

 

 

Jeśli w Twoim warsztacie stosujesz dobre praktyki, którymi warto podzielić się z innymi - napisz do nas na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub skontaktuj się z Regionalnym Opiekunem Sieci Warsztatów.